Moje dziecko nie lubi kolorować - 5 pomysłów na kreatywną zabawę. 0
Moje dziecko nie lubi kolorować - 5 pomysłów na kreatywną zabawę.

Moje dziecko nie lubi kolorować
- 5 pomysłów na kreatywną zabawę.

Wiadomo, nie od dziś, że ludzie dzielą się na "umysły ścisłe" i "dusze artystyczne". Są tacy, którym prace plastyczne nie sprawiają najmniejszej trudności, a łatwość z jaką tworzą wspaniałe dzieła jest zdumiewająca. Z drugiej strony, wiele osób nie potrafi i nie czerpie przyjemności z rysowania czy malowania, są natomiast dobrymi matematykami czy analitykami. Jesteśmy różni - dzieci są różne. Chciałabym, żeby to zdanie wybrzmiało mocno w tym artykule. Zalet kolorowania jest naprawdę wiele (o czym zaraz napiszę), natomiast to nic złego, gdy Twoje dziecko kompletnie nie ma na to ochoty.

1. Wpływ kolorowania i rysowania na rozwój dziecka.

Kolorowanie kojarzy nam się z najbardziej podstawową, a wręcz obowiązkową, zabawą dziecięcą. W żłobku, przedszkolu i klasach młodszych szkoły podstawowej, poświęca się na to naprawdę wiele czasu. Dlaczego?

👉 Ogólnodostępność. To moim zdaniem najczęstszy powód wybierania takiej formy aktywności. Kredki są łatwo dostępne w niezliczonej ilości kolorów, kształtów i wielkości. Rysować i kolorować można w zasadzie na wszystkim i w każdym miejscu. Nie wymaga to wcześniejszego przygotowania, no może za wyjątkiem wydrukowania z internetu darmowej kolorowanki.

👉 Sposób na nudę. Z racji braku przygotowania i łatwej dostępności, kolorowanki są dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie dzieci muszą na coś poczekać. Wiadomo, że maluchy tego nie lubią i szybko się nudzą. Kolorowanki sprawdzą się zatem w poczekalniach, gabinetach lekarskich, restauracjach itd.

👉 Redukuje stres i wycisza. Kolorowanie to aktywność, która jest popularna również wśród dorosłych, ze względu na swoje redukujące stres i odprężające właściwości. Kolorowanie poszczególnych kafelków i skupienie się na "tu i teraz" pomaga się wyciszyć.

👉 Wprowadza elementy edukacyjne do zabawy. Wybierając tematyczne kolorowanki, można zapoznać dziecko z zagadnieniami np. ze świata zwierząt i kształtów. Jest to bardzo dobry moment do nauki kolorów i ich odcieni.

👉 Ćwiczenie sprawności manualnej i motoryki małej. Trzymając kredkę dziecko ćwiczy poprawność chwytu, a kolorując bez wyjeżdżania za linie, ćwiczy precyzję ruchów dłoni.

👉 Rozwój kreatywności i wyobraźni. Na pustej kartce papieru dziecko może narysować dosłownie wszystko, co tylko wymyśli. Pokolorowanie słońca na zielono, czemu nie?

1.1 Etapy rozwoju rysunku u dziecka.

Rozwój rysunku jest ściśle powiązany z umiejętnościami motorycznymi dziecka. Im dłoń staje się sprawniejsza, tym rysunek jest bardziej precyzyjny. U dzieci można jednak wyróżnić etapy, które następują po sobie.

Etap bazgrania, który trwa do połowy czwartego roku życia. Rysunek najczęściej powstaje z linii oraz kropek, które są efektem testowania kredek. Dziecko nie jest skupione na osiągnięciu konkretnego celu, tylko na samym procesie. Uczy się jaki efekt przyniesie konkretny ruch ręką. Po skończeniu 3 roku życia dzieci zaczynają rysować elementy posiadające kontury (kwadraty, koła) oraz podejmują pierwsze próby rysowania ludzi, którzy na tym etapie składają się z głowy i nóg [1].

Etap uproszczonego schematu, który trwa do 6 roku życia. Dziecko rysuje już uproszczone (kanciaste lub zbytnio zaokrąglone) postacie. Rozwój precyzji dłoni pozwala na coraz dokładniejsze odzwierciedlenie szczegółów. Rysunki nawiązują już do konkretnych sytuacji i historii. Charakterystyczny dla tego etapu jest widok " z lotu ptaka" [1].

Etap wzbogaconego i udoskonalonego schematu, charakterystyczny dla starszych przedszkolaków. Rysunki stają się już płynne i posiadają sylwetkę, jednak w dalszym ciągu mają zaburzoną proporcję. To co jest największe, jest dla dziecka najbardziej istotne [1].

dziecko rysuje kredkami

1.2 Kolorowanie i jego wpływ na naukę pisania.

Myślę, że na podstawie tego co napisałam do tej pory, rozumiesz już zależność rysowania i kolorowania, z nauką pisania. Schemat i precyzja ruchów, znajomość narzędzi pisarskich i obycie się z nimi, ułatwiają dziecku pierwsze kroki w stawianiu literek. Kolorowanie i rysowanie jest więc wstępem, bez którego ciężko przejść od razu do pisania, a ich głównym celem jest wypracowanie pamięci mięśniowej i pewnych zautomatyzowanych ruchów.

No dobrze, wiemy już jak bardzo kolorowanie i rysowanie wpływa na rozwój dziecka, ale co zrobić gdy malec nie jest tym absolutnie zainteresowany, a wręcz denerwuje się trzymając w ręce kredki?

2. Co zrobić, gdy dziecko nie chce kolorować?

Przytoczyłam zalety kolorowania, nie po to, aby spowodować u Ciebie wyrzuty sumienia, a po to byś zobaczyła pewne mechanizmy, które kolorowanie wykorzystuje i dlaczego są one ważne w życiu przedszkolaka. W dzisiejszych czasach na szczęście brak kolorowania da się bez problemu zastąpić inną zabawą, która przyniesie podobny efekt.

Największą zaletą kolorowania jest niewątpliwie rozwój motoryki małej. A jest to nic innego jak pojęcie dotyczące ruchów rąk, dłoni i palców wymagające precyzji. Innymi aktywnościami, które spełniają taki warunek może być więc: wycinanie, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików czy zręcznościowe gry planszowe.

2.1 Zacznij od motywacji.

Zanim jednak przejdę do meritum, jest to istotny punkt, który chcę poruszyć.

Zdarza się, że to nie jest do końca tak, że dziecko nie lubi rysować czy kolorować. Może się okazać, że nie lubi tego robić samo. Prawdopodobnie przy innych pracach plastycznych, jesteś obok dziecka, aby nadzorować i pomagać w trudniejszych momentach. Przy kolorowaniu często wręcza się dziecku kartkę i kredki i zajmujemy się inną aktywnością. Spróbuj, razem z dzieckiem kolorować. Dyskutujcie, który element będzie w jakim kolorze i dlaczego. Pokaż dziecku, że kolorowanie może być fajne.

rysowanie dziecko mama

2.2 Znajdź alternatywę.

Niechęć dziecka może być również spowodowana źle dobranymi artykułami plastycznymi. Spróbuj wybrać inne kredki, być może te których używa dziecko, nie zostawiają intensywnych kolorów, lub są niewygodne w trzymaniu (za lekkie, za ciężkie, niedopasowany do dłoni kształt).

Jeśli zmiana rodzaju kredki nie pomoże, zaproponuj malcowi inną formę kolorowania. Wykorzystajcie do tego farby albo pastele. Ciekawym pomysłem jest również kolorowanie przy użyciu plasteliny, lub papieru kolorowego. Przy plastelinie, wystarczy uformować małe kulki i rozetrzeć je na obrazku. Wyklejanki i wyrywanki polegają na naklejaniu małych kawałeczków papieru - dodatkową wartością będzie połączenie tego procesu z wycinaniem.

2.3 Uszanuj zdanie dziecka.

Złota zasada.

Proponuj - nie zmuszaj.

Zmuszaniem, czy przekupstwem nie osiągniesz nic więcej, a prawdopodobnie jeszcze bardziej zniechęcisz malca do kolorowania. Jest spora szansa, że pomimo tego, że nie chce kolorować w domu, będzie to robił w przedszkolu. Dziecko w grupie najczęściej naśladuje to, co robią jego rówieśnicy. Jeśli więc zobaczy, że inne dzieci kolorują, prawdopodobnie też będzie to robić. Nic więc się nie stanie, gdy w domu tego robić nie będzie.

3. 5 pomysłów na kreatywną zabawę rozwijającą motorykę małą - bez kolorowania.

3.1. Naklejki mają wielką moc.

Dzieci kochają naklejki. Ich absolutny fenomen jest dla mnie dość niezrozumiały, ale maluchy są w stanie zrobić dla nich wiele. Nawet wytrzymać dzielnie wizytę lekarską, której się obawiają. 

Przy ostatniej wizycie lekarskiej z Helą, gdy nasz Pan doktor otworzył szufladę wypchaną po kurek naklejkami, mojej córce aż zaświeciły się oczy i pierwszy raz podczas wizyty, odezwała się do doktora!

Z łatwością przyjdzie Ci wykorzystanie tego na potrzeby rozwoju motoryki małej. Odklejanie naklejek wymaga od malca wielkiej precyzji ruchów i delikatności. Musi też pracować w skupieniu.

👉 Scenki tematyczne.

Wydrukuj tła tematyczne i wręcz dziecku naklejki. Poproś go aby dopasował odpowiednie zwierzątka do ich naturalnego środowiska. Możesz do tego wykorzystać tak naprawdę każdą grafikę, jeśli jednak nie chcesz szukać, TUTAJ POBIERZESZ przykładowe scenki.

Wskazówka: Jeśli Twoje dziecko jest niezdecydowane, albo lubi odklejać i przyklejać ponownie te same naklejki - zalaminuj tła. Dzięki temu zwiększasz szanse na to, że jednorazowa naklejka, nabierze chociaż trochę właściwości tej wielorazowej.

łaka z lawenda motyle
Naklejki z motylami znajdziesz tutaj: Naklejki: motyle | Mama Maluje

👉 Połącz w pary.

Wykorzystaj dwa komplety naklejek, aby stworzyć dwa zbiory np. zwierzątek. Zadaniem dziecka jest połączyć je w pary, np. za pomocą kredki. Super ćwiczenie, w którym dziecko tak naprawdę rysuje i ćwiczy precyzyjne ruchy. Aby zabawa była ciekawsze, pozwól dziecku nakleić naklejki np. w dużym kole, tak aby zmieściły się wszystkie.

połącz w pary zwierzęta afryki

Naklejki ze zwierzętami Afryki znajdziesz tutaj: Naklejki: zwierzęta Afryki | Mama Maluje

👉 Naklejki w podróży.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie naklejek w podróży. Powinno to zająć malca na dłuższą chwilę. Jak to zrobić? Wybierz dowolny zestaw naklejek, i zaopatrz się w balonik. Napompuj go i wręcz dziecku razem z naklejkami. Zadaniem malca jest umieścić wszystkie nalepki na baloniku.

Wskazówka 1: schowaj 2-3 baloniki w zapasie, na wypadek gdyby jeden z nich pękł.

Wskazówka 2: nie pompuj balona "do końca", pozostaw go delikatnie miękkim - musi wytrzymać naciski paluszków.

Wskazówka 3: możesz przywiązać balonik do zagłówka fotela, lub do nogi od bazy ISOfix, dzięki temu nie będzie uciekał

Naklejki z dinozaurami znajdziesz tutaj: Naklejki dinozaury | Mama Maluje

Gdyby zabawa balonikiem nie była wystarczająco atrakcyjna wręcz malcowi naklejki wielorazowe i pozwól mu naklejać je na szybie samochodu. Możecie razem obserwować jak motylek lub ptaszek lecą nad mijanymi budynkami.

Znajdziesz je tutaj: Naklejki wielokrotnego uzytku Flowers&Butterflies

 

3.2. Tablice manipulacyjne - kreatywna nauka samodzielności.

Ile razy dzisiejszego dnia usłyszałaś "Ja sam/a!"? 

Dla dzieci nauka samodzielności to poważna sprawa. Zależy im, aby jak najszybciej być w stanie robić wszystko samemu. Najczęściej proces ten zaczyna się od ubierania. Z naszego punktu widzenia, samodzielne ubieranie się, będzie niezbędne w przedszkolu i na pewno ułatwi Wam codzienne życie.

Te mini tablice manipulacyjne w kształcie zwierzątek są do tego idealne ! W każdym zestawie znajdują się trzy zwierzątka, a każde z nich posiada inny rodzaj zamknięcia. Dzięki nim, dziecko ćwiczy zdolności motoryczne oraz nabywa cennych umiejętności. Różny stopień zaawansowania, pozwoli dostosować trudność do aktualnych umiejętności dziecka. Mały rozmiar zwierzątek to ogromny plus, dzięki temu możecie je zabrać ze sobą. Nie zajmują też tak dużo miejsca jak naścienne tablice manipulacyjne dla dzieci.

Hela miała etap, w którym strasznie uwielbiała bawić się zatrzaskami. Siadała przy ogromnym plecaku męża, który miał chyba z milion zatrzasków i potrafiła bawić się tak nawet i 30 minut. Co jak na dwulatka jest imponującym wynikiem. Żałuje, że nie znałam wtedy tych zwierzątek, byłyby świetną alternatywą dla brudnego, ogromnego plecaka.

 drewniane tablice manipulacyjne zwierzatka
Znajdziesz je tutaj: Drewniane zwierzaki manualne ATTACHTOU | Djeco

3.3. Nawlekanie koralików - własnoręcznie stworzona biżuteria to powód do dumy.

Pamiętasz z czasów dzieciństwa wspaniałe korale stworzone z jarzębiny? To było również doskonałe ćwiczenie motoryczne dla Twoich dłoni. Teraz dzięki zastosowaniu drewnianych koralików, Twoje dziecko przez cały rok może wykorzystywać tę zabawę do wzmacniania mięsni dłoni.

Dla dziewczynki stworzenie własnej biżuterii będzie niezwykłym doświadczeniem. Stworzona ozdoba na pewno będzie dumnie noszona na szyji i ręce.

Dla chłopca zestaw biżuterii może być doskonałym pomysłem na stworzenie prezentu dla Mamy lub Babci. Będzie on dumny, że stworzył ozdoby własnoręcznie, a obdarowane Panie na pewno docenią starania malca.

Zestawy do tworzenia biżuterii z firmy Djeco, posiadają ogromną ilość koralików (aż 400). Pozwoli to stworzyć wiele zestawów biżuterii, a tym samym malec spędzi czas na ćwiczeniach motorycznych. Kolorystykę i temat koralików można dopasować do zainteresowań i upodobań dziecka. Uczyni to zabawę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Wskazówka: Rozmiar koralików i otworów w nich znajdujących się jest bardzo istotny. Jeśli malec dostanie do zabawy zbyt małe koraliki, może mieć trudność z ich nawlekaniem. Spowoduje to jego szybkie zniechęcenie. Jeśli chcesz mieć pewność, ze koraliki będą odpowiednie dla malucha, zobacz nasze propozycje.


Znajdziesz je tutaj: Zestaw do tworzenia bizuterii TECZA

3.4. Gra planszowa, a nauka pisania - wszystko jest możliwe.

Gry planszowe nie są czymś o czym pomyślisz w pierwszej kolejności, jeśli szukasz zabaw rozwijających motorykę u dzieci. Nie zdziwię się więc, jeśli jesteś zaskoczona. Oczywiście nie każda gra będzie wpływała na zręczność i precyzję dłoni. W tym wypadku należy spojrzeć na kategorię gier zręcznościowych. 

Na rynku dostępne są gry już dla dwulatków, które kładą nacisk na rozwój motoryki małej. Dobrym przykładem będzie gra "Zwierzak na zwierzaku JUNIOR" od HABA. Jest to gra polegająca na zbudowaniu wieży z drewnianych zwierzątek. Dziecko musi się wyciszyć i skupić, tak, aby ustawić w odpowiednim miejscu pionek. Jego ruchy muszą być spokojne i precyzyjne, inaczej wieża się zawali, a on przegra. Precyzja ruchu zwierzakiem, będzie też wymuszała na malcu ćwiczenie chwytu pęsetkowego.

gra planszowa dla dzieci zwierzak na zwierzaku junior HABA

Znajdziesz tutaj: Gra planszowa - Zwierzak na zwierzaku Junior 2+ | HABA

Kolejną grą, która wspomoże ćwiczenia dłoni, będzie gra CROCCOROC od Djeco. Jest to pozycja, która poza motoryką ćwiczy u dzieci również pamięć i myślenie logiczne. Celem malca jest włożenie do brzuszka krokodyla kolorowych koralików, w kolejności wskazanej przez kartę. Koraliki są drobne, więc wymuszają na dziecku chwytanie ich w dwa palce. Buzia krokodyla również jest dość wąska, dlatego malec musi precyzyjnie umieścić w niej pionka.

Karmienie krokodyla, w samej formie zabawy zachęci malca do gry.


Znajdziesz tutaj: Drewniana gra edukacyjna CROCOCROC

Przy starszych dzieciach, zręcznościowa zabawa się rozkręca. Można pozostać przy znanej już propozycji "Zwierzak na zwierzaku" jednak tym razem w wersji dla starszych dzieci. Tutaj budowana wieża, jest już zdecydowanie większa, co wymusza na dziecku dopracowanie precyzji i delikatności ruchów.

gra planszowa zwierzak na zwierzaku HABA

Znajdziesz tutaj: Gra planszowa - Zwierzak na zwierzaku 4+ | HABA

Jeśli jednak budowanie wieży to za mało, "Żabie królestwo" to również zręcznościowy majstersztyk. Za pomocą dwóch sznureczków, musimy oddać żabką zaginione przedmioty. Rozgrywka wymaga koordynacji ruchowej pomiędzy obiema rękami. Sama forma gry jest również ciekawa. Rozgrywka jest możliwa w wariancie jednoosobowym.

gra planszowa żabie królestwo HABA

Znajdziesz tutaj: Gra planszowa - Żabie Królestwo 5+ | HABA

3.5. Zamień rysunek w imponującą dekorację - zabawa dla starszaków.

A co w przypadku starszych dzieci, które kiedyś chętnie rysowały i kolorowały, ale im się to już znudziło? Możesz wypróbować naszą propozycję z grami planszowymi, ale jest jeszcze coś wyjątkowego. Maksymalne wsparcie dla motoryki małej - Wypiekanki.

Wypiekanki, to tematyczne zestawy kreatywne łączące w sobie takie elementy jak: rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wypiekanie i nawlekanie. Proces twórczy z całą pewnością zaciekawi dzieci, które znudziły się już klasyczną formą rysowania i kolorowania, a ich nabyta zręczność pozwoli na stworzenie bardziej zaawansowanych prac.

O co dokładnie chodzi?

Każdy zestaw posiada zestaw szablonów tematycznych, które należy odrysować na folii termokurczliwej, a następnie pokolorować. Można do tego celu wykorzystać kredki i flamastry, które mamy w domu, chociaż dostajemy informacje, że najlepiej sprawdzają się mazaki pernamentne.

Tak przygotowany rysunek, wycinamy. Za pomocą dziurkacza możesz wykonać otwór. Gotowy rysunek umieszczamy w piekarniku na kilka minut. Nasz rysunek kurczy się i twardnieje. Uzyskujemy żeton, który możemy zamienić w brelok, kolczyki, zawieszkę do naszyjnika, a nawet wykorzystać do ozdobienia ramek na zdjęcia czy decoupage'u.

Do zestawu dołączone są podstawowe akcesoria tj.: kolczyki, brelok i kółka metalowe.

Zobacz jak wiele pracy dla tak małych dłoni ! Stworzone prace mogą również stanowić prezent dla koleżanki czy rodziny.

Wypiekanki znajdziesz tutaj: Wypiekanki | 5907691045202

 

 Przygotowane przez nas propozycje zabaw to wierzchołek góry lodowej. Sama widzisz, że tradycyjne kolorowanie bardzo łatwo zastąpić inną aktywnością. Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię do testowania możliwości.

Ania

 

Bibliografia:

[1] Etapy rozwoju rysunku u dziecka | Akademia Mądrego Dziecka (akademiamadregodziecka.pl) [dostęp na dzień: 17.04.2023]

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl